Inwestujemy w bezpieczeństwo
Chcemy być nie tylko firmą najbardziej zorientowaną na klienta i najlepszym pracodawcą, ale także najbezpieczniejszym miejscem pracy na świecie.

W naszej działalności zawsze kierujemy się bezpieczeństwem. Dlatego każdego roku inwestujemy miliony w szkolenia i technologie, aby pomóc naszym pracownikom zachować bezpieczeństwo podczas pracy.
Amazon employee
Amazon employee

Inwestujemy w Bezpieczeństwo

Dzięki naszym szkoleniom, instruktażowi i inicjatywom dotyczącym bezpieczeństwa wszyscy pracownicy Amazon mają poczucie współodpowiedzialności za tworzenie bezpiecznych warunków pracy.
workplace index
workplace index
SPECJALIŚCI OD BEZPIECZEŃSTWA SĄ KLUCZOWI DLA NASZEJ DZIAŁALNOŚCI
W Polsce zatrudniamy ponad 90 wykwalifikowanych i doświadczonych specjalistów w zakresie bezpieczeństwa. W 2020 r. wykonaliśmy ponad 200 000
kontroli bezpieczeństwa. W przypadku wykrycia jakichkolwiek nieprawidłowości nasze zespoły ds. bezpieczeństwa zalecają działania, które następnie podlegają kontroli starszych menedżerów.

Na terenie każdego centrum logistyki znajduje się specjalny punkt pierwszej pomocy wyposażony w podstawowy sprzęt i materiały do opatrywania drobnych urazów. Ponadto, w każdym centrum znajdują się defibrylatory rozmieszczone w taki sposób, aby można było dojść do nich w ciągu trzech minut z dowolnego miejsca na terenie obiektu.
Item lifter
Item lifter
PROJEKTUJEMY Z MYŚLĄ O BEZPIECZEŃSTWIE
Uwzględniamy bezpieczeństwo we wszystkich aspektach naszej działalności – od wstępnego projektu obiektu i procesów, po szkolenia. Wyraźnie informujemy o zasadach bezpieczeństwa wszystkich pracowników i gości, którzy pojawiają się w naszych centrach logistyki. Na terenie każdego obiektu znajdują się liczne znaki bezpieczeństwa oraz ostrzeżenia przed zagrożeniami, m.in. wydzielone strefy zakazu wstępu poza bezpiecznymi ciągami komunikacyjnymi, a także lampy sygnalizacyjne na wszystkich ruchomych urządzeniach. We wszystkich obszarach roboczych na terenie każdego obiektu obowiązuje nakaz stosowania niezbędnych środków ochrony indywidualnej.
Pictured is the Amazon MAN4 centre in Chesterfield on Peak Fun Black Friday.
Pictured is Pickers Shaun Yeomans(left) and Susan Gaubey.
Pictured is the Amazon MAN4 centre in Chesterfield on Peak Fun Black Friday.
Pictured is Pickers Shaun Yeomans(left) and Susan Gaubey.
SZKOLENIA Z ZAKRESU BEZPIECZEŃSTWA
Każda osoba dołączając do Amazon już pierwszego dnia pracy otrzymuje regularne, dedykowane szkolenie z zakresu bezpieczeństwa, a każde spotkanie firmowe rozpoczyna się od wskazówki na temat bezpieczeństwa. Promujemy kulturę interwencji, prosząc wszystkich pracowników o reagowanie w przypadku, gdy zauważą, że inne osoby łamią zasady bezpieczeństwa. Ponadto, promujemy kulturę raportowania, zgodnie z którą wszystkie potencjalne zagrożenia i zdarzenia – nawet te najdrobniejsze – muszą zostać formalnie odnotowane na potrzeby analizy i dalszych działań.

Nieustannie monitorujemy stan bezpieczeństwa. Szczegółowe parametry dotyczące bezpieczeństwa są kluczowym wskaźnikiem wydajności rozpatrywanym na wszystkich spotkaniach kierowników wyższego szczebla. Są one oceniane co tydzień przez starszych menedżerów na poziomie danego obiektu, a co miesiąc przez kierownictwo na szczeblu polskim i europejskim.
Amazon Dublin Delivery Station in Greenogue Business Park, Grants Rd, Westmanstown, Rathcoole, Co. Dublin.
Amazon Dublin Delivery Station in Greenogue Business Park, Grants Rd, Westmanstown, Rathcoole, Co. Dublin.
OCHRONA W CZASIE PANDEMII
Zapewnienie naszym pracownikom bezpieczeństwa w trakcie pandemii COVID-19 pozostaje naszym najwyższym priorytetem.

W 2020 r. przeznaczyliśmy globalnie 11,5 mld dolarów na działania związane z COVID-19 w celu zapewnienia bezpieczeństwa pracownikom i ciągłości dostaw klientom. Między innymi zainwestowaliśmy ponad 1,2 mld dolarów w środki, takie jak urządzenia do pomiary temperatury, maseczki, rękawiczki, częstsze czyszczenie i dezynfekcja itd. Aby zapewnić ciągłe bezpieczeństwo naszego zespołu, wdrożyliśmy ponad 150 istotnych zmian w procesach, aby upewnić się, że nasz zespół jest bezpieczny każdego dnia, w tym środki dystansu społecznego oraz ulepszone czyszczenie i odkażanie w każdym zakładzie. Na terenie każdego obiektu wprowadziliśmy m.in. pomiar temperatury kamerami termowizyjnymi, obowiązek zachowywania bezpiecznego dystansu oraz ulepszone procedury sprzątania i dezynfekcji.
Employee Safety
W samej Polsce dostarczyliśmy naszym pracownikom:
 • Amazon creates a special online store where the government can procure medical equipment. These supplies are packed and shipped from their Coalville Fulfimlent Centre (BHX2), Leicestershire.
(l&r) Mohamed Elsaka (elsakm) and Adrian Goloiu (agoloiu) pick medical supplies for an order.
  72 mln maseczek
 • Husband and wife Jonathan and Samantha Moat who work at the FC together.
  141 mln litrów płynu do dezynfekcji
 • Peak behind Peak Naomi and Dax Cook
  19,5 mln par rękawiczek
 • Amazon creates a special online store where the government can procure medical equipment.
  37,1 mln chusteczek dezynfekujących
Meet the Amazon safety team
Wszystkie zdjęcia osób bez masek zostały zrobione przed pandemią COVID-19.
Meet the Amazon safety team
Wszystkie zdjęcia osób bez masek zostały zrobione przed pandemią COVID-19.
RAPORTY BEZPIECZEŃSTWA
Zgłaszanie zagrożeń i niebezpiecznych zdarzeń to jeden z najważniejszych elementów efektywnego systemu zarządzania bezpieczeństwem. Zachęcamy pracowników do zgłaszania wszelkich zdarzeń – nawet pozornie drobnych lub błahych – oraz wszelkich sytuacji, które mogą doprowadzić do urazu.

Każde zgłoszenie jest analizowane przez członków naszego zespół ds. bezpieczeństwa, którzy w razie potrzeby reakcji na określone zagrożenie dodatkowo prosząi o konsultację merytoryczną. Nieustannie monitorujemy i oceniamy dane, a w razie zauważenia powtarzalnego schematu zdarzeń lub zagrożeń podejmujemy niezwłoczne działania.
INWESTUJEMY W TECHNOLOGIĘ DLA POPRAWY BEZPIECZEŃSTWA
Nasze rozwiązania technologiczne pomagają zmniejszyć obciążenie fizyczne pracowników. Niektóre z nich są opisane poniżej:
 • Robotics show in an Amazon FC
  Robotyka
  Roboty obsługują większość produktów w zrobotyzowanych centrach logistyki Amazon, zmniejszając obciążenie fizyczne naszego zespołu. Roboty przywożą produkty bezpośrednio do pracowników, którzy następnie kompletują zamówienia klientów.
 • An Amazon employee works on a robot in an FC while wearing a safety vest
  Inteligentne kamizelki
  Za pośrednictwem krótkich fal radiowych, roboty otrzymują sygnał z inteligentnych kamizelek noszonych przez naszych pracowników, które informują je, kiedy mają zwolnić, zmienić trasę przejazdu lub zatrzymać się.
We współpracy z firmami transportowymi i ich kierowcami dbamy o bezpieczeństwo na każdym etapie dostawy zamówienia.
Oprócz centrów logistyki w sieci dostaw Amazon działają tysiące małych firm i dziesiątki tysięcy kierowców, którzy na co dzień korzystają z naszych rozwiązań i inicjatyw dotyczących bezpieczeństwa.

Nasze specjalne samochody elektryczne są wyposażone w różne funkcje bezpieczeństwa, systemy nawigacji i elementy konstrukcyjne, m.in. najnowocześniejszy system czujników, wspomaganie jazdy po autostradzie i w korku, kamery zewnętrzne połączone z wewnętrznym wyświetlaczem zapewniające pełną widoczność dookoła pojazdu oraz asystenta głosowego Amazon Alexa, który udzieli informacji o trasie i pogodzie.
 • "Amazon na pierwszym miejscu stawia bezpieczeństwo. Jednym z rozwiązań zwiększających standardy pracy jest system przeciwpożarowy Fido znajdujący się na każdej ze stacji. Pozwala on szybko zatrzymać procesy, gdy istnieje możliwość wystąpienia niebezpiecznej sytuacji. Uważam, że innowacyjne rozwiązania usprawniają produktywność, jakość pracy, a przede wszystkim nasze bezpieczeństwo. Sprawia to, że w pełni możemy skupić się na wykonywanych zadaniach."
  Aaron Zdziebło
  Pracujący w dziale kontroli jakości.